Remont wnętrza loftowego: Industriany styl i otwarta przestrzeń
W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród projektantów wnętrz cieszy się styl industrialny. Charakteryzuje się on surowymi, minimalistycznymi elementami, takimi jak betonowe ściany, odkryte rury i przewody, metalowe dodatki oraz meble o prostej formie. Taki styl świetnie sprawdza się w przypadku mieszkań typu loftowego, czyli tych, zlokalizowanych w przestrzeniach, które dawniej były magazynami lub fabrykami. Remont takiego wnętrza wymaga jedynie odrobiny kreatywności i odwagi, by zachować surowy charakter przestrzeni, jednocześnie przyjemnie ją urządzając.
1. Otwarta przestrzeń
Jedną z najważniejszych cech loftów są duże, otwarte przestrzenie. Remont takiego mieszkania wymaga zatem zlikwidowania ścian działowych i stworzenia jednej, spójnej przestrzeni. Duży salon z aneksem kuchennym, jadalnią i miejscem do wypoczynku to podstawa wnętrza loftowego. Ważne, aby zachować surowość pomieszczenia i unikać nadmiaru mebli oraz dekoracji.
1. Surowe materiały
Ściany w loftach zwykle pokryte są betonem lub cegłą, dlatego warto zachować ich fakturę i kolor w naturalnej formie. Podłogi najlepiej wyłożyć drewnianymi deszkami, a kuchnię urządzić w stylu surowych mebli z metalowymi dodatkami. Do tego świetnie pasują lampy zrobione z rur i przewodów, przytwierdzonych do sufitu. Można też postawić na regały z drewnianych skrzynek lub półki z metalu i surowych elementów. Warto odrobinę pobawić się barwami dodając ceglane dodatki czy kolorowe meble.
1. Oświetlenie
Wnętrza loftowe wymagają dobrego oświetlenia, dlatego warto zainwestować w nietypowe żyrandole, lampy przemysłowe czy te zrobione z przewodów. Właściwie dobrane oświetlenie to gwarancja miłej, przytulnej atmosfery w surowym loftowym wnętrzu. Najlepiej, jeśli będziemy mieli możliwość regulacji światła – w ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć różne nastroje, dzięki czemu nasze wnętrze będzie zawsze interesujące.
1. Funkcjonalność
Loft to również przestrzeń, która musi być funkcjonalna. Warto więc wybrać meble, które łączą styl z praktycznym użytkowaniem. Duże, wygodne kanapy, stoliki kawowe z wieloma pojemnikami czy rozkładane łóżka to elementy, które ułatwiają życie codzienne.
1. Detale
Uzyskanie prawdziwego loftowego klimatu w naszym wnętrzu zależy w dużej mierze od detali. Dlatego warto postawić na ciekawe dodatki – np. stoliki i półki ze starych palet, zasłony z grubego lnu czy dekoracje z surowych materiałów. Na meblach można zostawić ślady po czasie – warto użyć pękającej emalii, pozostawić rysy i wytarcia – to właśnie dodaje wnętrzu surowego charakteru.
Podsumowanie
Remont wnętrza loftowego wymaga przede wszystkim kreatywności i wyobraźni. Warto zachować surowy charakter przestrzeni, jednocześnie ją przyjemnie i funkcjonalnie urządzając. Niezwykle ważne są detale i elementy wyposażenia, które nadają miejscom charakteru i niepowtarzalnego klimatu. Garść inspiracji i odrobina odwagi – to wszystko, co potrzebujemy, by stworzyć wymarzone wnętrze w stylu loftowym.